State Games results, June 3

Check back here all day for the final day of State Games results in Kinston:

FINAL UPDATE 10 P.M.

Girls

14-and-under at Rochelle Middle School

Carolina Dream 59 (Destinee Adams 14, Jamie Cherry 9), Lady Swish 14 (Tyvi White 6) — Lady Swish eliminated

Championship — East Carolina Storm 68 (Rachel Thompson 16, Kristin King 9, Ansia Dial 9), Carolina Dream 20 (Jamie Cherry 11)

 

16-and-under at North Lenoir High School

Crystal Coast Wildfire 53 (Tracy Collins 18, Arneka Montford 11, Kimayh Flucart 11), East Carolina Storm 51 (Chelsen McGowan 10) — East Carolina Storm eliminated

Championship — Lady Cheetahs 57 (Danielle Butts 20, Equitta Vines 12, Amber Clark 11), Crystal Coast Wildfire 52 (Melissa Thomas 14, Tracy Collins 13)

 

18-and-under at North Lenoir High School

Wheat Swamp Hawks 60 (Helena Davis 19, Jordan Hudson 17, Timon Jones 10), Lady Devils 53 (Karissa Herring 18, Shae Gardner 16, Quitta Jones 11) – Lady Devils eliminated

Championship — Hightower Teamblazers 55 (Crystal Smith 14, Shaneece Pettaway 11), Wheat Swamp Hawks 32 (Helena Davis 12)

 

Boys

10-and-under at Fairfield Recreation Center

Greenville Grizzlies 54 (Kwami Smith 10, Jaetavion Edwards 10), Wayne County Blazers 20 (Joseph Baker 8 ) — Wayne County Blazers eliminated

Championship — Brinson Tar Heels 58 (Collin Jacobs 19, Daekwon Gaston 13), Greenville Grizzlies 48 (Salik Edwards 20, Tyrique Suggs 11)

 

12-and-under at Fairfield Recreation Center

Martin C. Freeman 68 (Jalen Jones 15, Creshawn Belcher 14), Salvation Army 64 (Kevin Cherry 18, Jordan Williams 15)

Carolina Dream 61 (Anthony Winkey 18, Jojo Grant 11), N.C. Wizards 51 (Corey Hatch 11)

Wilson Tar Heels 53 (Jordan Sharpe 10), Greenville Grizzlies 51 (John Simpson 16)

Martin C. Freeman 70 (Jalen Jones 15, Jaquan Brownridge 14), Carolina Dream 60 (Carl Huffman 18, Maurice McCaffity 12)

Wayne County Blazers 57 (Anthony Mundle 16, Quavius Hollowman 11), Wilson Tar Heels 45 (Bravon Davis 10)

Championship: Wayne County Blazers 48 (Javan Garden 14, Quavius Hollowman 13), Martin  C. Freeman 47 (Jaquan Brownridge 13, Creshawn Belcher 10, Jalen Jones 10)

 

14-and-under at Holloway Recreation Center

Game 1 — N.C. Celtics 83 (Daquan Langston 25, Toby Hines 17, Rasheed Artis 11), Hightower Hoopsters 79 (J. Carlton 30, W. Richard 16, B. Harper 11) – Hightower Hoopsters eliminated

Game 2 — Fayetteville Warriors 63 (Sydney Henderson 24, Chris Carter 12), Wayne County Blazers 47 (Kelvin Boseman 14, T. Midgette 16)

Game 3 — N.C. Celtics 71 (Joshua Simmons 15, Toby Hines 13, Brandon Ward 11), N.C. Wizards 49 (Tarvis Hooker 13, Terrence Outlaw 7) – N.C. Wizards eliminated

Game 4 — Wayne County Blazers II 76 (Jonathan Midgette 31, Jamel Brodie 12), Fayetteville Warriors 57 (Sydney Henderson 13, Joseph Haskins 11) – Fayetteville Warriors eliminated

NO CHAMPIONSHIP

 

16-and-under at Kinston High School (KHS) and Martin C. Freeman (MCF) Recreation Center

L.A. Heat 84 (Cyshan Nixon 19, Demonte Lewis 14, Derrick Reese 12), Titans 44 (Salladin Muhammad 17)

Carolina Dream 65 (Trey Govette 18, Zack Sowell 11), Greene County 62 (Daniel May 25, Eric Johnson 14, Roy Webb 13)

Kinston Freeman 99 (Trey Harris 20, Donald Artis 10), Warriors 67 (F. Jackson 23, T. Ingram 18, L.  Ballard 11)

Kinston 71 (Joshea Singleton 13, Willie Mills 12, Ricardo Davis 12), Cavaliers 65 (Jaquan Brown 20, Antwan Burns 14)

Blazers 95 (Jonathan Hart 19, Jeneri Tyrus 16, Melvin Deveuax 13),  Heat 53 (Jamer Webb 24, Tyson  Nixon 7)

N.C. Wizards 85 (Marquez Jones 23, Reggie Bullock 20, Carson Toney 15), Kinston Freeman 75 (Demarcus Quinerly 24, Bo Ingram 22, Jacquin Davis 12)

7:30 p.m.: Championship — Blazers xx, N.C. Wizards xx

 

18-and-under at Kinston High School

East Carolina Force 76 (Nathan Nelly 29, Forrest Warren 15, Tyler Hawkins 12), Coastal Cougars 72, OT (Donnell Matthews 15, Marquel Davis 15, Albert Barron 14) – Coastal Cougars eliminated

Championship — Kinston Freeman 86 (Curtis Hines 13, Jermaine Miller 11, Quinton Coples 11), East Carolina Force 48 (Nathan Nelly 13) 

State Games results, June 2

Check back here all day for results; Special thanks to Tim Knobeloch, Rhondra Fleming, Howard Wooley, Tine Perry and Scott Alston for their assistance in these updates.

10:36 P.M. — FINAL UPDATE FOR SATURDAY — CHECK BACK SUNDAY FOR MORE RESULTS

Girls

14-and-under at Rochelle Middle School

East Carolina Storm 60 (Lindsey Corbett 15, Jasmine Canady 11, Cookie Wingfield 10), Carolina Dream 16 (Jamie Cherry 6, Kristin Moss 6)

Carolina Dream 49 (Joetecia Jones 20, Destinee McDougle 12), Lady Swish 15 (Dayana Gonzalez 5)

East Carolina Storm 64 (Lindsey Corbett 20, Danielle Askew 11, Rachel Thompson 10), Lady Swish 7 (Tyvi Wright 3)

 

16-and-under at North Lenoir High School

Game 1: East Carolina Storm 46 (Molly Lewis 14, Chelsea McGowen 14), Lady Panthers 34 (Alexis Blow 21)

Game 2: Crystal Coast Wildfire 62 (Shiyana Houser 14, Tysheia Robison 12, Morgan King 11), Lady Warriors 49 (Melissa Thomas 17, Marissa McCaffity 12, Arneka Montford 10)

Game 3: Lady Cheetahs 58 (Danielle Butts 20, Devona Bond 10), East Carolina Storm 51 (Karissa Herring 10)

Game 4: Lady Panthers 65 (Alexis Blow 24, Teera Clark 12), Lady Warriors 55 (Shayana Houser 15, Morgan King 12) – Lady Warriors eliminated

Game 5: Lady Cheetahs 71 (Danielle Butts 33, Equali Vines 18 ), Crystal Coast Wildfire 54 (Arneka Montford 14, Tracy Collins 14)

Game 6: East Carolina Storm 54 (Addrienne Lewis 11, Karissa Herring 14, Quiesha Miller 12), Lady Panthers 48 (Alexis Blow 15, Shakira Brown 10) – Lady Panthers eliminated

 

18-and-under at North Lenoir High School

Hightower Teamblazers 69 (Emoni Jones 20, Shaneece Pettiway 10), Wheat Swamp Hawks 41 (Marissa Lanier 13, Helena Davis 10)

Hightower Teamblazers 69 (Tyler K. 19, Shaneece Pettiway 19), Lady Devils 43 (Karissa Herring 16, Shae Gardner 14)

Wheat Swamp Hawks 50 (Marissa Lanier 19, Helena Davis 11), Lady Devils 23 (Kaylan Melvin 11)

 

Boys

10-and-under at Fairfield Recreation Center

Game 1: Greenville Grizzlies 51 (William Brechtelbauer 12, Tyrique Suggs 10), Wayne County Blazers 21 (Malik Winbush 7)

Game 2: Brinson Tar Heels 45 (Daekwon Gaston 10), Heat 26 (Taji Moore 4)

Game 3: Brinson Tar Heels 53 (Daekwon Gaston 25), Greenville Grizzlies 43 (Tyrique Suggs 12, Salik Edwards 8 )

Game 4: Wayne County Blazers 39 (Tyrate McClain 6), Heat 38 (Myhall Hart 10) – Heat eliminated

 

12-and-under at Fairfield Recreation Center

Pool A: N.C. Wizards, Carolina Dream, Wilson Tar Heels and Greenville Grizzlies

Pool B: Martin C. Freeman, Wayne County Blazers and Salvation Army

Wayne County Blazers 52 (Koran Howell 14, Quavius Holloman 14), Martin C. Freeman 36 (Jaquan Brownridge 11, Jalen Jones 8 )

Carolina Dream 57 (Maurice McCaffity 18, Ashley Williams 16), Wilson Tar Heels 46 (Jordan Sharpe 13, Gary Phillips 9)

Greenville Grizzlies 66 (Kevin Randolph 14, Alex Sapiuski 14, Deandre Suggs 12), N.C. Wizards 36 (Saequan Wooten 8 )

Wayne County Blazers 65 (Javon Darven 18, Anthony Mundle 18 ), Salvation Army 44 (Denzel Keys 14, Freddie Rambert 9)

Carolina Dream 53 (Maurice Morris 14), Greenville Grizzlies 51 (John Simpson 16, Kwani Suggs 14)

Wilson Tar Heels 56 (Jordan Sharpe 11), N.C. Wizards 33 (Andrew Lopez 7, Marquan Graham 10)

 

14-and-under at Rochelle Middle School (RMS) and Holloway Recreation Center (HRC)

Pool A: Wayne County Blazers II, Crystal Coast Wildfire and N.C. Wizards

Pool B: N.C. Celtics, Jones Express and Fayetteville Warriors

Pool C: N.C. Wizards Elite, Hightower Hoopsters and Wayne County Blazers I

N.C. Wizards 61 (Antoine Miller 12, Kortez Hill 11, Taiheen Mills 10), Wayne County Blazers II 55 (Tim Midgette 26)

N.C. Celtics 90 (Josh Sessoms 15, Major Kennedy 10, Bfandon Ward 11), Jones Express 34 (J. Huntley 10, J. Kittrell 8 )

Hightower Hoopsters 75 (Wyatt Richard 20, Shaquille Streeter 16, Johntay Hopper 13), N.C. Wizards Elite 73 (Sitera Brewer 15, Quinn Simmons 12, Jarel Armstrong 14)

N.C. Wizards 55 (Traheem Mills 13, Corey Barnes 11, Terrance Outlaw 10), Crystal Coast Wildfire 54 (Tauris McConner 12, William Bryant 13)

Fayetteville Warriors 80 (Willie Gilmore 23, Sidney Henderson 19, Rhasaan Britton 10), Jones Express 36 (Adrian Dudley 11, Rashad Yelverton 10)

Wayne County Blazers I 59 (Jim Midgette 32, Jim Brody 12), Hightower Hoopsters 56 (James Carlton 15)

Wayne County Blazers II 50 (Tim Midgette 18 ), Crystal Coast Wildfire 48 (William Bryant 15, Rashad Benjamin 15)

N.C. Celtics 63 (Koby Hines 17, Duangena Lansha 14), Fayetteville Warriors 61 (Bill Rhasan 17, Willie Gilmore 12)

Wayne County Blazers I 69 (Jonathan Midgette 34, Jamal Brody 13) N.C. Wizards Elite 62 (Malcolm Dawson 25, Quinn Simmons 12)

 

16-and-under at Martin C. Freeman (MCF) and Kinston High School (KHS)

Pool A: N.C. Wizards, Carolina Dream and Greene County

Pool B: Kinston, Wayne County Blazers and Cavaliers

Pool C: Titans, Crystal Coast Wildfire and L.A. Heat

Pool D: Kinston Freeman, N.C. Celtics and Warriors

N.C. Wizards 80 (Mike Tucker 12, Reggie Bullock 10), Carolina Dream 25 (Jack Sowell 11, Brandon Fullforth 8 ) 

L.A. Heat 63 (Jamar Webb 17, Demonta Lemon 16), Crystal Coast Wildfire 53 (Josh Moore 14, Demarcus Howell 8 )

Wayne County Blazers 74 (Jonathan Hart 15, Dwight Smith 15), Cavaliers 50 (Jaquan Brown 13, Mark Ross 10)

N.C. Celtics 76 (Jamel Creech 32, Daquon Langston 9), Warriors 74 (Freddie Jackson 19, Lawrence Ballard 16, Terrell Ingram 13, Jean Boston 13)

 

18-and-under at Kinston High School

Game 1: Coastal Cougars 76 (Victor Holloway 14, Chevalier Howell 16, Donnell Mattthews 13), East Carolina Force 41 (Nathan Healy 13, Forrest Warren 12)

Game 2: Kinston Freeman 68 (Quinton Coples 10, Bo Ingram 9, Marcus Hemby 8 ), Runnin’ Rebels 53 (Tyron Laughinghouse 23, Terrick Edwards 18)

Game 3: Kinston Freeman 89 (Quinton Coples 22, Curtis Hines 19, Bo Ingram 13), Coastal Cougars 73 (Marquel Davis 18, Darnell Matthews 12, Chevalier Howell 10)

Game 4: East Carolina Force 55 (Nathan Healy 11, Ty Pack 11), Runnin’ Rebels 52 (Tyron Laughinghouse 21, Terrick Edwards 9, Patrick Taylor 9) – Runnin’ Rebels eliminated 

State Games results, June 1

Check back here Friday night, Saturday and Sunday for State Games results. The Eastern N.C. qualifying games are taking place in Kinston this weekend and you’ll be able to get all your scores here.

Here are Friday’s scores (thanks to Chip Medlin for compiling these):

Friday night games  16U boys division

Site: Kinston H.S.
7 pm  Crystal Coast Wildfire 46 v  Titans 25
Top scorers: CCW- Dustin Mason 10, Kenneth Williams 10
         Titans- Asael Muhammed 8 Saladin Muhammed 8

8 pm  Kinston Freeman I  84   v  NC Celtics 72
top scorers: KF- Jacquin Davis 16, Donovan Ingram 10
            NCC- Travis Morgan 21, Jamel Creech 14

Site: Martin C. Freeman
7 pm  NC Wizards 98   v  Greene County 53
top scorers: NCW- Jawan’ Hargett 14,Reggie Bullock 12,
Mister Height (not kidding)12
      Greene Co- (no one listed)

8 pm Wayne County Blazers 77  v  Kinston Freeman II 68
top scorers:WCB- Jonathan Hart 18, Jenieri Cyrus 14,
Desmond Rayford 14
         KF II- Jamel Gardner 18, Joshea Singleton 11

Come back Saturday and Sunday for all the results.