Sunday’s State Game results — FINAL UPDATES

Special thanks to Rondra Fleming (Rochelle), Shannon Plymouth (North Lenoir), Crystal Bryant (Southwood), the legendary Skeet Davis (Holloway) and Scott Alston (Fairfield) for their help all weekend in getting these results online. They called me many, many times this weekend and kept these updates fresh and live. Thanks!

BOYS

12-and-under

All games played at Fairfield Recreation Center

Sunday

Kinston Hoyas 50 (Malik Hemby 14, Tyrone Cannady 12), Carolina Crush 30 (Carlton Bratten 8 )

Kinston Hoyas 57 (Tyrone Cannady 14), Wilson Tar Heels 55 (Christian Kent 24)

KINSTON HOYAS WIN 12-AND-UNDER TITLE

14-and-under

Games played at Rochelle Middle School (RMS) and Holloway Recreation Center (HRC)

Pool A: MC Freeman Cougars, Wayne County Blazers-14, Mount Olive Mavs, Eagles

Pool B: Jones Express, Wayne County Blazers-13, BGC of Coastal Carolina, Buies Creek

Sunday

Wayne County 14-Blazers 61 (Rashad Edwards 13, Brandon McCarter 11), MC Freeman Cougars 58 (Chris Bradshaw 17, Tyree Bosman 10)

Buies Creek 61 (Torin Walker 26, Daniel White 13), Jones Express 46 (Willie Hines 15, Rashawn Cannon 9)

Mount Olive Mavs 71 (Jay Price 18, Que Bradshaw 18, Sam Darden 10), Eagles 60 (Lucas Bayless 21, Mike Keene 13)

Wayne County 13-Blazers 75 (Javon Darden 20, Jalin Barnes 11, Jalin Sprueil 10), BGC of Coastal Carolina 35 (Joshua Ellingsworth 16, Ryan Lewis 10)

Semifinal: Wayne County 14-Blazers 58 (Rashad Edwards 23), Wayne County 13-Blazers 54 (Jalon Barnes 23)

Semifinal: MC Freeman Cougars 67 (Jaquvon Brownridge 13, Creshawn Williams 11, Kyle Brown 10, Jevonte Jones 10), Buies Creek 48 (Torin Walker 17, Reggie Patterson 15)

Championship: MC Freeman Cougars 55 (Chris Bradshaw 12, Javonte Jones 11, Josh Dawson 11), Wayne County 14-Blazers 49 (Tyrice Bosman 13)

MC FREEMAN WINS 14-AND-UNDER TITLE

16-and-under

All games at Southwood Elementary School

Pool A: Southwood Yellow Jackets, N.C. Wizards, La Grange Heat, Tri-County All-Stars

Pool B: MC Freeman, Wayne County Blazers, Delta City Ballers, Enriched Living Eagles

Sunday

Tri-County All-Stars 77 (Dominique Richardson 20, Raqaywan Benjamin 16, Dustin Mason 15), La Grange Heat 75 (Dorean Cannon 28, Haywood Jackson 11)

MC Freeman 72 (Dallas Best 14, Jacquin Davis 12, Roderick Wilkes 12, Donald Artis 11), Wayne County Blazers 60 (Jonathan Midgette 12, Mike Lanston 11)

N.C. Wizards 63 (Christian Boyer 15, Malcolm Dawson 10), Southwood Yellow Jackets 44 (Terrance Outlaw 10)

Delta City Ballers 53 (Taraja Langley 7, Renaldo Randolph 6, Kaleb Harvey 6), Enriched Living Eagles 51 (Jaquan Blount 11, Tavaris Norville 10)

Semifinals: N.C. Wizards 86 (Tre Jones 21, Christian Boyer 21), Wayne County Blazers 72 (Jonathan Midgette 22, Resean Brewington 19)

Semifinals: MC Freeman 75 (Jaquan Davis 10, Trey Harris 10), Tri-County All-Stars 43 (Raqaywan Benjamin 13, Colin Monk 12)

Championship: MC Freeman 71 (Dallas Best 25, Trey Harris 15, Jaquin Davis 13), N.C. Wizards 56 (Malcolm Dawson 15)

MC FREEMAN WINS 16-AND-UNDER TITLE

18-and-under

All games at North Lenoir High School

Pool A: Team Judah, Raiders, BGC of Coastal Carolina

Pool B: MC Freeman, Rosenwald Panthers, Tri-County All-Stars

Sunday

Team Judah (Tim Roberts Jr. 14, Cor-J Cox 14, Darnell Matthews II 13, Marquel Davis 12), BGC of Coastal Carolina 54 (Donovan Massey 14)

MC Freeman 85 (Akeem Sutton 21, Termaine Miller 15, Tykeem Williams 15), Rosenwald Panthers 79 (Hykeem Stephens 18, Johnathan Walters 13, Kyle Oxendine 12, Charlton Townsend 10)

Semifinals: Raiders 102 (Jaquan Edwards 24, Tyron Laughinghouse 22, Terrick Edwards 10), Rosenwald Panthers (Donte Smith 14)

Semifinals: Team Judah 71 (Jyrie Walls 18, Timothy Roberts Jr. 18, Darnell Matthews II 15, Cor-J Cox 13), MC Freeman 60 (Bo Ingram 26)

Championship: Raiders 74 (Jaquan Nobles 21, Adonte McCarter 19, Wyatt Whichard 10), Team Judah 64 (Cor-J Cox 21, Timothy Roberts Jr. 20)

GIRLS

12-and-under

All games played at Fairfield Recreation Center

Sunday

Rosewood Eagles 40 (Danielle Cornman 18), Jacksonville Wildcats 10 (Kaitlyn Futtrell 5)

ROSEWOOD EAGLES WIN 12-AND-UNDER TITLE

14-and-under

All games at Fairfield Recreation Center

Sunday

Lady Warriors 41 (Michaela Morris 11), Ladies Swish 27 (Alex Hobgood 8 )

East Carolina Storm 52 (Deshona Cox 16, Brittany Drumgoole 10), Lady Warriors 38 (Katisha Hyman 20)

EAST CAROLINA STORM WIN 14-AND-UNDER TITLE

EAST CAROLINA STORM WIN 16-AND-UNDER TITLE ON SATURDAY

LADY VIKINGS WIN 18-AND-UNDER TITLE ON SATURDAY

State Games of N.C. Southeastern Regional — FINAL SATURDAY UPDATE

Check back here all weekend for results from the State Games of N.C. Southeastern Regional basketball tournament that is being played throughout Lenoir County… 

BOYS

12-and-under

All games played at Fairfield Recreation Center

Saturday

Wilson Tar Heels 60 (Christian Kent 27), Kinston Hoyas 34 (Tyquon Kennedy 13)

Carolina Crush 48 (Oshamaine Jones 20), Mount Olive Mavs 46 (Jartrvius Bradshaw 20)

Wilson Tar Heels 58 (Christian Kent 29), Carolina Crush 43 (Oshamaine Jones 15, Carlton Bratlen 11)

Kinston Hoyas 58 (Tyrone Kennedy 15, Raheem Freeland 15), Mount Olive Mavs 47 (Jartrvius Bradshaw 14)

Sunday

Game 5: Kinston Hoyas vs. Carolina Crush, 9 a.m.

Game 6: Wilson Tar Heels vs. Game 5 winner, 12:30 p.m.

Game 7 (if necessary): Game 6 winner vs. Game 6 loser, 3 p.m.

14-and-under

Games played at Rochelle Middle School (RMS) and Holloway Recreation Center (HRC)

Pool A: MC Freeman Cougars, Wayne County Blazers-14, Mount Olive Mavs, Eagles

Pool B: Jones Express, Wayne County Blazers-13, BGC of Coastal Carolina, Buies Creek

Saturday

MC Freeman Cougars 77 (Chris Bradshaw 31, Josh Dawson 13), Mount Olive Mavs 67 (Que Bradshaw 16, Jay Price 13, A. Matthews 12, R. Outlaw 10)

Wayne County 14-Blazers 69 (Sh’Quille Wright 12, Rashawn Edwards 10), Eagles 20 (Lucas Bayless 6)

Jones Express 62 (W. Hines 16, A. Worthington 13), BGC of Coastal Carolina 27 (Ira Lewis 10)

Buies Creek 52 (Daniel White 15, Nathan Laing 14), Wayne County 13- Blazers 48 (Anthony Mundle 15, Lee Atkinson 10)

MC Freeman Cougars 65 (Chris Bradshaw 21, Cal Brown 11), Eagles 39 (Junior Parks 18)

Wayne County 14-Blazers 60 (Quintae Bradshaw 17, Andrew Matthews 13), Mount Olive Mavs 57, OT (Rashawn Edwards 18, Bryon Johnson 10)

Wayne County 13-Blazers 56 (Anthony Mundle 12, Javon Darden 12), Jones Express 46 (Anthony Worthy 11)

Buies Creek 81 (Reggie Patterson 24, Torin Walker 13, Daniel White 13, Trey Kennen 10, Tevin Walker 10), BGC of Coastal Carolina 52 (Ryan Lewis 25, Joshua Ellingsworth 13)

Sunday

MC Freeman Cougars vs. Wayne County Blazers-14, 9:30 a.m. (HRC)

Jones Express vs. Buies Creek, 9:30 a.m. (RMS)

Eagles vs. Mount Olive Mavs, 11 a.m. (HRC)

Wayne County Blazers-13 vs. BGC of Coastal Carolina, 11 a.m. (RMS)

A1 vs. B2, 1 p.m. (HRC)

B1 vs. A2, 1 p.m. (RMS)

Championship, 3 p.m. (TBD)

16-and-under

All games at Southwood Elementary School

Pool A: Southwood Yellow Jackets, N.C. Wizards, La Grange Heat, Tri-County All-Stars

Pool B: MC Freeman, Wayne County Blazers, Delta City Ballers, Enriched Living Eagles

Saturday

La Grange Heat 59 (Michael Graham 14), Southwood Yellow Jackets 58 (Terrance Outlaw 15)

N.C. Wizards 98 (Tre Jones 17), Tri-County All-Stars 33 (Colin Monk 9)

Wayne County Blazers 80 (James Williams 18, Jamel Brode 16, Jonathan Midgette 15, Resean Brewington 13), Delta City Ballers 75 (Taraja Langley 18, Blade Ore 15, Raheem Slade 14)

MC Freeman 65 (Jacquin Davis 12), Enriched Living Eagles 51 (DeMarkus Forbes 10)

N.C. Wizards 78 (Christian Boyer 14, Trey Jones 13, Malcolm Dawson 11, Keynan Pittmann 10), La Grange Heat 55 (Haywood Jackson 11)

Tri-County All-Stars 78 (Jerie Nelson 17, Colin Monk 13, Kion Beatty 13, Dominique Richardson 12), Southwood Yellow Jackets 64 (Rahmel Phillips 14, Emanuel Pickford 12)

Wayne County Blazers 68 (Resean Brewington 24, Jamarcus Thomas 10), Enriched Living Eagles (Antiawn Smith 16, Tyrone Williams 15, Jaquan Blount 13)

MC Freeman 72 (Dallas Best 21, Jaquan Davis 21), Delta City Ballers 70 (Taraja Langley 16, Raheem Slade 11, Aaron Olden 10, Kaleb Harvey 10)

Sunday

Tri-County All-Stars vs. La Grange Heat, 9 a.m.

MC Freeman vs. Wayne County Blazers, 10:30 a.m.

Southwood Yellow Jackets vs. N.C. Wizards, 12 p.m.

Delta City Ballers vs. Enriched Living Eagles, 1:30 p.m.

A1 vs. B2, 3:30 p.m.

B1 vs. A2, 5 p.m.

Championship, 7 p.m.

18-and-under

All games at North Lenoir High School

Pool A: Team Judah, Raiders, BGC of Coastal Carolina

Pool B: MC Freeman, Rosenwald Panthers, Tri-County All-Stars

Saturday

Raiders 55 (Dewuan Bines 15, Terrick Edwards 15, Adonte McCarter 13), Team Judah 47 (Cor-J Cox 12, Tim Roberts Jr. 10)

MC Freeman 52 (Bo Ingram 21, Akeem Sutton 10), Tri-County All-Stars 33 (Quinton McEachin 9, Dominic Hollday 9)

Raiders 74 (Tyrone Laughinghouse 18, Adonte McCarter 16, Terrick Edwards 11, Wyett Whicard 11), BGC of Coastal Carolina 51 (Michael Jolly 18, Joshua Gonzalez 12)

Rosenwald Panthers 69 (Hykeem Stephens 18, Juwan Addison 12), Tri-County All-Stars (Dominic Hollday 15, Covair Frost 13, Nolasco Monk 13, Quinton McEachin 10)

Sunday

BGC of Coastal Carolina vs. Team Judah, 9:30 a.m.

MC Freeman vs. Rosenwald Panthers, 11 a.m.

Raiders (A1) vs. B2, 1:30 p.m.

B1 vs. A2, 3 p.m.

Championship, 4:30 p.m.

GIRLS

12-and-under

All games played at Fairfield Recreation Center

Saturday

Rosewood Eagles 50 (Danielle Cornman 20), Jacksonville Wildcats 16 (Kaitlyn Futrell 13)

Rosewood Eagles 41 (Danielle Cornman 15), Jacksonville Wildcats 4 (Kaitlyn Futrell 3)

Sunday

Jacksonville Wildcats vs. Rosewood Eagles, 11:30 a.m.

14-and-under

All games at Fairfield Recreation Center

Saturday

East Carolina Storm 55 (Brittany Drumgoole 10), Ladies Swish 16 (Jahkeri Smith 6)

Lady Warriors 61 (Kadisha Hyman 25), Ladies Swish 19 (Tachina Carmon 8 )

East Carolina Storm 61 (Brittany Drumgoole 21, Heather West 14, Deshona Cox 12, Caroline DeBruhl 10), Lady Warriors 56 (Shannon Parker 17, Taylor Church 16)

Sunday

Lady Warriors vs. Ladies Swish, 10 a.m.

10 a.m. winner vs. East Carolina Storm, 1:30 p.m.

16-and-under

All games played at North Lenoir High School

Saturday

East Carolina Storm 57 (Rachel Thompson 13, Kiara Cruse 13, Lindsey Corbett 11), New Bern Ballin’ Aces 37 (Ruthie Isaac 12)

East Carolina Storm 78 (Lindsey Corbett 22, Chelsea McGowen 12), New Bern Ballin’ Aces 33 (Lashale Carman 8 )

EAST CAROLINA STORM WIN 16-AND-UNDER TITLE

18-and-under

All games at North Lenoir High School

Saturday

Lady Vikings 45 (Troyshika Shaw 12, Cookie Wingfield 10), Wheat Swamp Lady Hawks 37 (Enjoli Mason 11, Kristen Davenport 11)

Lady Vikings 41 (Kendra Bell 19, Troyshika Shaw 11, Cookie Wingfield 10), Wheat Swamp Lady Hawks 38 (Jocelyn Carter 14, Enjoli Mason 13)

LADY VIKINGS WIN 18-AND-UNDER TITLE